21 Oca 2023

Tavuklu Börek Tarifi

tavuklu-borek

Tavuklu Börek, yufka ve tavuk eti gibi malzemelerin kullanıldığı, birçok farklı baharat ve soslarla lezzetlendirilmiş, yapılışı kolay ve popüler bir Türk yemeğidir. Tarifte, tavuk göğüsleri küçük parçalara ayrılır ve tuz, karabiber ve nane gibi baharatlarla lezzetlendirilir. Bir tencerede tereyağı eritilir ve un eklenir. Üzerine süt eklenir ve karıştırılır. Sarımsak eklenir ve sos kıvamı alana kadar pişirilir. Soslu tavuk parçaları, yufka arasına yerleştirilir ve yufka kenarları yapıştırılır. Üzerine yumurta sarısı sürülür ve fırında pişirilir.

Bu tarifte tavuk eti genellikle tavuk göğüs kullanılır ama isterseniz tavuk but, tavuk jöğüs eti gibi diğer parçalarıda kullanabilirsiniz. Tarifte kullandığınız baharatlarıda isteğe göre değiştirebilirsiniz. Üzerine sürmek için kullandığınız yumurta sarısı ile böreğin yapışmaması için kullanılır ve böreğin üzeri kızarır.

Paylaş

Adımlar

1. Adım

Tavuk göğüslerini küçük parçalara ayırın ve tuz, karabiber ve nane gibi baharatlarla lezzetlendirin.

2. Adım

Bir tencerede tereyağını eritin ve unu ekleyin. Üzerine sütü ekleyin ve karıştırın.

3. Adım

Sarımsakları ezin ve sosun içine ekleyin. Sos kıvamı alana kadar pişirin.

4. Adım

Bir tepsiye yufkayı yerleştirin. Üzerine tavuk parçalarını ve sosu ekleyin.

5. Adım

Diğer yufkayı üzerine yerleştirin ve kenarlarını yapıştırın. Üzerine yumurta sarısı sürün ve fırını 180 dereceye ayarlayın.

6. Adım

20-25 dakika boyunca pişirin.

İçindekiler

Şeyma Kuram
İçerik Editörü

Merhaba! Ben Şeyma Kuram. Lezzetleri yaratmak benim tutkum. Türk mutfağından ilham alıp yenilikçi tarifler sunuyorum. Mutfak benim için bir tutku ve hayallerimin gerçekleştiği yer.