29 Oca 2023

Patatesli midye böreği

mideyeboregi

Patatesli midye böreği, patates, midye ve hamur gibi malzemelerle yapılan, lezzetli ve yapımı kolay bir börek türüdür. Patatesler, böreğin hamurunun yapısını sağlamak için kullanılırken midyeler de böreğin lezzetini arttırmaktadır. Hamur, un, yumurta, süt, tuz ve yağ gibi malzemelerle yapılır ve midyeler, hamurun içine sarılır.

Patatesli midye böreği, genellikle fırında pişirilir ve servis edilirken sıcak servis edilir. Bu börek, meze olarak veya ana yemek olarak servis edilebilir. Ayrıca, patatesli midye böreği, deniz mahsullü yemekleri ile harika bir eşleşme yapar.

Paylaş

Adımlar

1. Adım

Haşlanmış patatesler rendelenir içine istenilen baharatlar eklenerek tuzu ayarlanır.

2. Adım

Yufkanın bir tanesi tezgaha serilip sıvı yağ, su ve süt karışımı ile kuru yer kalmayacak şekilde ıslatılır ve dörde bölünür.

3. Adım

Her bir parça geniş kısmından iç kısmına doğru çekilerek büzdürülür. Yanlarda kalan iki ucu ortada biraz üst üste gelecek şekilde birleştirilir.

4. Adım

Alt kısmına iç harç konularak rulo yapılır. Büzgüleri üste gelecek şekilde tepsiye dizilir.

5. Adım

Yumurta sarısı sürülür ve çörek otuyle süslenip 200 derecede pişirilir. Afiyetolsun 😊

İçindekiler

Şeyma Kuram
İçerik Editörü

Merhaba! Ben Şeyma Kuram. Lezzetleri yaratmak benim tutkum. Türk mutfağından ilham alıp yenilikçi tarifler sunuyorum. Mutfak benim için bir tutku ve hayallerimin gerçekleştiği yer.